مال اکلوژن چیست؟

مال اکلوژن به ناهنجاری قرار گرفتن غیر طبیعی دندان‌ها یا فکین گفته می‌شود و در واقع انحرافی از تکامل دندان‌ها و فک می‌باشد که روی تناسب قرارگیری دندان‌ها، توانایی حفظ بهداشت آن‌ها، سلامت لثه‌ها و در مواردی نادر در رشد فکری و در یادگیری تکلم تاثیر می گذارد. هم از لحاظ وراثت و هم محیط زندگی کودک نقش مهمی را در ایجاد مال اکلوژن دارند. حالت صورت، فکین و دندان‌ها معمولا به وسیله وراثت انتقال می‌یابد. عوامل محیطی نیز اکثرا ایجاد کننده مال اکلوژن بوده و به طور معمول توسط متخصص ارتودنسی کودکان قابل کنترل می باشد که عمده ترین آن پوسیدگی دندان های شیری و یا زود از دست دادن آنها می باشد. چگونگی و مجموعه مشکلات اختصاصی هر بیمار، مراحل معاینه و تشخیص را معین می کند. حین معاینات دندانپزشکی، متخصص تاریخچه ای از سوابق پزشکی و دندانپزشکی می گیرد و از دندان ها قالب گیری می‌کند.
تصویر قالب‌گیری دندان
این قالب‌های گچی علاوه بر نشان دادن روابط دندان‌ها  و کمک در طرح درمان، به عنوان منبعی برای بررسی پیشرفت درمان استفاده می‌شوند. همه عکس‌های دندانپزشکی معمول از صورت و دندان ها نیز یک نشان در مرحله قبل از درمان است.
تصویر رادیوگرافی اکلوژن
همچنین یک تصویر رادیوگرافی به صورت پانورامیک به شکلی که همه دندان‌ها در یک عکس نمایان است نیز ممکن است برای ثبت سوابق بیمار گرفته شود. رادیوگرافی دیگری که ممکن است از بیمار گرفته شود سفالومتری جانبی می باشد که از بیمار به صورت نیم رخ عکس گرفته می‌شود تا رابطه دندان ها و فکین نسبت به صورت و جمجمه نمایش داده شود.
تصویر مال اکلوژن دندان‌ها

انواع مال‌ اکلوژن :

طبق یک تحقیق کلی که توسط محققان دندانپزشکی صورت گرفته‌ است، ۳ نوع مال‌ اکلوژن وجود دارد که عبارت اند از:

مال‌ اکلوژن کلاس ۱

افرادی که دندان‌هایشان در حالت طبیعی یا اکلوژن قرار دارند ولی مشکلاتی نظیر فاصله‌ی بین دندان‌ها یا بی‌نظمی دارند، جز این دسته هستند.

مال‌ اکلوژن کلاس ۲ :

بیمارانی که فک پایین کوچک دارند و یا دندان‌های فک پایین‌شان به حد زیادی عقب قرار گرفته‌ است که باعث جلو آمدن بیش از اندازه فک بالا می‌شود.

مال‌ اکلوژن کلاس ۳ :

بیمارانی که فک پایین بزرگ دارند و یا دندان‌های فک پایین‌شان به حد زیادی جلو قرار گرفته‌ است که باعث جلو‌ آمدن بیش از اندازه فک پایین می‌شود.

دلایل بروز مال‌ اکلوژن :

از جمله دلایل مهم بروز مال‌ اکلوژن، وراثت و محیط را می‌توان نام برد. پوسیدگی دندان‌های شیری یا از دست‌دادن زودهنگام آن‌ها و همچنین داشتن دندان‌های اضافی نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. البته عوامل محیطی به طور کلی قابل کنترل می‌باشند. به عنوان مثال استفاده نکردن بیش از حد از پستانک و یا شیشه‌ی شیر برای کودک می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی برای او پیشگیری کند.

علائم بروز مال‌ اکلوژن :

واضح‌ترین علائم نشان‌دهنده‌ی بروز مشکل مال‌ اکلوژن عبارت اند از:
  • ترتیب غیر‌طبیعی قرار‌گرفتن دندان‌ها
  • مشکلاتی در هنگام گاز‌گرفتن و جویدن
  • مشکلاتی در هنگام صحبت کردن
  • تنفس از راه دهان
  • متناسب نبودن وضعیت قرار‌گرفتن فک بالا و پایین
تصویر مال اکلوژن